Léčba zánětu, chronické bolesti a příznaků alergie u našich psů může být pro většinu majitelů domácích mazlíčků náročná, a proto jsem tak rád, že moji psí klienti mají přístup k úžasné přírodní sloučenině zvané palmitoylethanolamid – nebo zkráceně PEA!
Co je palmitoylethanolamid?
Palmitoylethanolamid nebo PEA je zajímavá molekula pro zdraví, která byla studována více než osmdesát let. PEA je to, čemu se říká sloučenina podobná endokanabinoidům. Endokanabinoidní systém (ECS) je důležitý biologický systém, který reguluje a vyvažuje širokou škálu fyziologických funkcí v těle.
Ukázalo se, že nerovnováha v ECS přispívá k rozvoji několika patologických stavů a poruch. PEA podporuje ECS regulací endokanabinoidní signalizace a nepřímou aktivací kanabinoidních receptorů (stejné receptory, na kterých funguje konopí (CBD).
Jaké jsou výhody PEA?
To, co dělá PEA tak jedinečným, je to, že si ho tělo přirozeně vytváří, kdykoli se tělo cítí ohroženo. Hladiny PEA se například zvyšují, když jsou naši psi vystaveni stresu (psychickému nebo fyzickému) nebo pokud trpí infekcemi, záněty, traumaty, alergiemi, bolestmi, onemocněním srdce nebo ledvin – nebo dokonce pokud jsou obézní. Stručně řečeno, PEA je klíčovou molekulou našeho psa, která obnovuje rovnováhu v těle (homeostázu) a udržuje optimální buněčné zdraví.
Bohužel, vzhledem k našemu současnému životnímu stylu, jsou naši psi denně bombardováni spoustou různých vnějších a vnitřních stresorů
a důkazy naznačují, že když k tomu dojde, přirozená produkce PEA v těle prostě nemůže držet krok s poptávkou. V těchto případech bylo prokázáno, že podávání doplňkové formy PEA našim psům překlene mezeru a poskytuje rozsáhlé zdravotní výhody, zejména pokud jde o potlačení vysilujících účinků zánětu, bolesti kloubů a nervů a alergického svědění.
Některé z hlavních způsobů, jak může PEA vašemu psovi pomoci
Alergie
Antihistaminika působí tak, že zabraňují uvolňování histaminu z určitého typu imunitních buněk v těle nazývaných mastocyty. Když jsou aktivovány, žírné buňky spouštějí alergickou reakci uvolňováním sloučenin, jako je histamin, prostaglandiny a další zánětlivé sloučeniny. Žírné buňky pak komunikují s dalšími klíčovými hráči v zánětlivém procesu a spouští zánětlivou kaskádu.
U lidí se většina našich žírných buněk nachází v sinusových dutinách, což je důvod, proč při vystavení alergenům častěji pociťujeme rýmu, slzení očí a kýchání. U našich psů se však většina jejich žírných buněk nachází blízko povrchu kůže, a proto se u nich alergie projevují především jako kožní léze, zarudnutí a chronické svědění.
Díky svým silným stabilizačním vlastnostem žírných buněk (a tedy antihistaminovým vlastnostem) je PEA užitečný u všech forem alergií, včetně vzdušné, potravinové a kontaktní alergické dermatitidy – a bez vedlejších účinků způsobených tradičnějšími antihistaminiky.
Atopická dermatitida psů
Psí atopická dermatitida (cAD) postihuje celosvětově až 15 % populace psů a představuje až 27 % zvířat uváděných pro přetrvávající svědění (svědění).
Studie z roku 2015 hodnotila účinnost ultramikronizovaného PEA u psí atopické dermatitidy. Již po 8 týdnech léčby PEA byly pozorovány následující přínosy:
✓ |
Snížení svědění (svědění) na normální úroveň u 33 % psů |
✓ |
Zlepšení kožních lézí u téměř 80 % psů |
✓ |
Výrazně zlepšená kvalita života u psů trpících středně těžkou atopickou dermatitidou |
Chronická bolest
Chronická bolest zůstává velkou výzvou ve veterinární medicíně a může mít vážný dopad na kvalitu života našich psů. Mezi běžné příčiny chronické bolesti patří:
- Muskuloskeletální poruchy (tj. osteoartróza, dysplazie kyčle/loktů)
- Bolest nervů (tj. způsobená poraněním páteře, IVDD) a
- Chirurgická operace
Existuje celá řada různých veterinárních léků, které jsou běžně předepisovány k léčbě bolestivých stavů u našich psů, včetně opiátů, nesteroidních protizánětlivých léků, antikonvulziv, antidepresiv a dalších.
Konvenční léky proti bolesti obecně fungují buď snížením regulace prostaglandinů, a tím i zánětlivé reakce, nebo změnou zpráv o bolesti v mozku.
Výzkum ukazuje, že PEA má jasný antinociceptivní (bolest blokující) účinek, ale protože v těle působí odlišně ve srovnání s konvenčními steroidními a nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID), má PEA schopnost zmírňovat bolest bez běžných vedlejších účinků pozorovaných u jiných léků, stejně jako možnost použití ve spojení s jinými léky proti bolesti bez interakce.
Podmínky, u kterých ultramikronizovaný PEA prokázal příznivé účinky na zmírnění bolesti ve studiích na lidech a zvířatech, zahrnují:
✔ Poranění páteře |
✔ Fibromyalgie |
✔ Bolest sedacího nervu |
✔ Konstrikční zranění |
✔ Diabetická neuropatická bolest |
✔ Neúspěšná operace zad |
✔ Syndrom karpálního tunelu |
✔ Osteoartróza |
✔ Neuropatická/nervová bolest |
✔ Migréna a bolest hlavy |
✔ Bolest v kříži |
✔ Osteoartróza |
✔ Bolest vyvolaná chemoterapií |
✔ Bolest pánve (endometrióza) |
✔ Bolest IBS |
✔ Intersticiální cystitida/bolest močového měchýře |
✔ Pooperační bolest |
✔ Pásový opar |
Poruchy trávení
Nižší hladiny PEA jsou pozorovány u zvířat s akutními střevními poruchami. Rozsáhlé důkazy ukazují, že endokanabinoidní systém hraje klíčovou roli v gastrointestinálním zdraví, a proto je PEA označován jako střevní „strážce brány“.
Vyšší hladiny PEA v těle pomáhají snižovat střevní záněty a zlepšovat způsob, jakým jsou regulovány těsné spoje mezi gastrointestinálními buňkami. Tímto způsobem PEA v konečném důsledku chrání před prosakujícím střevem obnovením integrity střevní bariéry.
Bylo také prokázáno, že suplementace PEA:
- Snížení průjmu (virového a chronického)
- Normalizovat střevní motilitu a
- Snížit skóre indexu aktivity psích zánětlivých střevních onemocnění (CIBDAI)
Nemoc ledvin
PEA se přirozeně vyskytuje v ledvinách a hladiny se mění v reakci na poškození ledvin. Studie zjistily, že suplementace PEA snižuje jak renální dysfunkci, tak poškození vyvolané ischémií/reperfuzí a napomáhá znovuobnovení hlavních markerů glomerulární funkce, tj. kreatininu a močoviny.
Navíc bylo zjištěno, že PEA chrání ledvinové krevní cévy díky své schopnosti snižovat expresi endoteliálních adhezních molekul a prozánětlivých transkripčních faktorů. Bylo také prokázáno, že k výkonu ochranné funkce ledvin jsou potřeba nižší dávky PEA, pokud jsou současně podávány přírodní antioxidační sloučeniny, jako je silymarin (z ostropestřce mariánského).
Tyto studie zdůrazňují roli PEA při zachování fyziologických vlastností a funkce ledvin během nepříznivých podmínek.
Protizánětlivá a antioxidační podpora
Hlavním způsobem, jak PEA snižuje zánět, je zabránění uvolňování škodlivých prozánětlivých molekul v těle. Bylo také prokázáno, že PEA neutralizuje škodlivé účinky volných radikálů tím, že se na ně váže a zabraňuje jejich destruktivnímu působení.
To je zvláště důležité pro extra citlivé a vysoce náchylné neurony v mozku, a proto je PEA tak účinný při léčbě poruch nervového systému.
Na biologické dostupnosti záleží
PEA je lipidová (tuková) molekula, což znamená, že má špatnou rozpustnost, absorpci a celkovou biologickou dostupnost v těle. K překonání těchto překážek jsou nutné speciální výrobní procesy, které zajistí, že se PEA dostane do tkání, aby mohl vykonávat svou dobrou práci.
Ultra-mikronizovaný PEA je přípravek farmaceutické kvality, ve kterém > 99 % PEA má velikost částic pod 6 µm, což pomáhá zlepšit jeho účinnost při léčbě bolesti a onemocnění . Vždy se tedy ujistěte, že jakýkoli produkt PEA, který si zakoupíte, je ultramikronizovaný.
Vzhledem k tomu, že PEA je rozpustný v tucích, jeho kombinace se zdravým zdrojem tuku, jako je slunečnicový lecitin, dále slouží ke zlepšení vstřebávání do těla. Slunečnicový lecitin je také bohatý na živinu cholin, který podporuje nervové a buněčné zdraví.
Bezpečnost
Ultramikronizovaný PEA má dlouhou historii používání ve veterinární medicíně s dobrou až vynikající snášenlivostí. Na rozdíl od jiných léků na chronickou bolest nebyly při použití PEA hlášeny žádné závažné vedlejší účinky nebo nežádoucí lékové interakce . Tento faktor sám o sobě stojí na rozdíl od jiných silných léků proti bolesti, z nichž některé mohou způsobit vedlejší účinky téměř stejně neschopné jako bolest samotná.
Vzhledem k tomu, že PEA je produkován přirozeně v těle, někteří naznačují, že to může být jeden z důvodů, proč doplňky PEA nezpůsobují žádné známé vedlejší účinky a žádné nežádoucí reakce na léky.
Vzhledem ke svému vynikajícímu bezpečnostnímu profilu představuje PEA také vhodný doplněk ke standardním lékům proti bolesti a otevírá novou terapeutickou cestu pro psy trpící chronickou a vysilující bolestí.
Na závěr
Léčba chronické bolesti a alergií je zátěží veterinárních lékařů. Nyní existují silné důkazy podporující doplnění stravy ultramikronizovaným PEA pro léčbu řady různých zdravotních stavů, ale především pro léčbu chronické bolesti kloubů, bolesti nervů a alergií u našich psů.
LITERATURA 1-8
- Clayton, P., Hill, M., Bogoda, N., et al. (2021). Palmitoylethanolamid: Přírodní sloučenina pro řízení zdraví. Int. J. Mol Sci , 22(10).
- Nibber, T. Palmitoylethanolamid (hrách): Vícenásobná cílová molekula: Klíčový hráč v endokanabinoidním systému.
- Noli, C., Della Valle, MF, Miolo, A., et al. (2015). Účinnost ultramikronizovaného palmitoylethanolamidu u atopické dermatitidy psů: Otevřená multicentrická studie. Vet Dermatol , 26(6): str. 432-440, e101.
- Della Rocca, G. a Gamba, D. (2021). Chronická bolest u psů a koček: Existuje místo pro dietní intervenci s mikro-palmitoylethanolamidem? Zvířata (Basilej) , 11(4).
- Gugliandolo, E., Peritore, AF, Piras, C., et al. (2020). Palmitoylethanolamid a příbuzné aliamidy: Prohomeostatické lipidové sloučeniny pro zdraví a pohodu zvířat. Vet Sci , 7(2).
- Keppel Hesselink, J., Boer, T., and Witkamp, R. (2013). Palmitoylethanolamid: Přirozený tělu vlastní protizánětlivý prostředek, účinný a bezpečný proti chřipce a běžnému nachlazení. Mezinárodní časopis zánětu , 2013: str. 151028.
- Re, G., Barbero, R., Miolo, A., et al. (2007). Palmitoylethanolamid, endokanabinoidy a příbuzné kanabimimetické sloučeniny v ochraně proti zánětu tkání a bolesti: Potenciální použití u domácích zvířat. Vet J. , 173(1): str. 21-30.
- Gabrielsson, L., Mattsson, S. a Fowler, CJ (2016). Palmitoylethanolamid pro léčbu bolesti: Farmakokinetika, bezpečnost a účinnost. Br J Clin Pharmacol , 82(4): str. 932-942.